dnes je 13.6.2024

Input:

Bezúplatný výkon funkce + danění příjmu z pronájmu společných prostor

13.11.2019, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Dotaz:

Chtěla bych se na Vás obrátit s dotazem ohledně odměňování statutárních orgánů SVJ, v případě, že statut. orgán vykonává funkci bez nároku na odměnu. Dostal se mi do ruky dokument koordinačního výboru KOOV468/16.12.15 daňové důsledky bezplatného výkonu funkce nebo jiné činnosti. Z tohoto dokumentu mi není zřejmé, jak se má správně postupovat. Je opravdu nutné o bezplatném výkonu funkce účtovat a jakým způsobem provést účtování? Dále bych ještě měla dotaz ohledně „pronájmu“ společných prostor SVJ jednomu z vlastníků na základě dohody o nerovnoměrném užívání nemovitosti. Kompenzace za užívání bude vyplacena jen ostatním spoluvlastníkům. Pro ně se bude jednat o příjem dle § 9 nebo § 10 ZDP?

Odpověď:

V případě, kdy člen orgánu SVJ vykonává svoji funkci bezplatně, není o čem v účetnictví SVJ účtovat, jelikož nevzniká ani náklad SVJ ani závazek SVJ cokoliv této osobě uhradit. Z daného KOOV vyplývá, že

Nahrávám...
Nahrávám...