dnes je 18.4.2024

Input:

Obrana proti postupu účetního

16.10.2023, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Dotaz:

Poté, co jsme účetnímu našeho SVJ (s dvouměsíčním předstihem) oznámili, že s ním ukončujeme smluvní vztah (uprostřed účetního období) začaly z jeho strany naschvály, velice pozdní reakce na naší komunikaci, evidentně neustál fakt, že s ním nechceme dále spolupracovat. Ke dni ukončení smlouvy nám odmítá předat účetní výstupy (obratová předvaha, účetní deník atd.), dluží nám účetní uzávěrku za rok 2022 a mzdovou agendu za poslední 2 roky. Dodání podmiňuje proplacením faktury za poslední fakturované období. My však tuto fakturu odmítáme proplatit a trváme ne tom, že nejdříve předá výstupy a poté proplatíme fakturu. Má účetní právo trvat na tom, že výstupy předá až po proplacení faktury? Máme právo naopak my trvat na tom, že nejdřív předá výstupy - tedy výsledek objednané práce - a pak teprve proplatíme fakturu? Nechceme ztratit páku, jak z něho výstupy dostat. Smlouva o vedení účetnictví je v tomto formulována obecně.

Vyzvali jsme účetního k předání výstupů s tím, že pokud nám nepředá výstupy v určené lhůtě, budeme muset provést rekonstrukci účetnictví na vlastní náklady. Pokud to provedeme a účetní nám předá výstupy později, po určené lhůtě, můžeme odmítnout fakturu s tím, že jsme již museli vynaložit náklady na rekonstrukci účetnictví a jeho výstupy přišly pozdě a jsou nám již k ničemu? Lze se proti postupu účetního bránit i jinak?

Odpověď:

Zde nejprve doporučuji projít uzavřenou příkazní smlouvu na vedení účetnictví, jakým způsobem je řešeno ukončení smlouvy a související závazky stran. Pokud je v ní uveden postup, jakým mají strany jednat, tj. lhůty pro předání účetnictví a úhradu závěrečné faktury, pak je nutné v prvé řadě respektovat závazky takto smlouvou převzaté.

Dále, jelikož soudní řízení (o vydání účetních dokladů) je vždy cestou časově náročnou, doporučuji věc zkusit vyřešit dohodou s účetním tj. úhradou faktury na místě v hotovosti oproti předání

Nahrávám...
Nahrávám...