dnes je 18.7.2024

Input:

Odpis přeplatku za služby

12.11.2018, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Dotaz:

Máme v účetnictví SVJ přeplatek za služby roku 2010, který si měli vlastníci vyzvednout v roce 2011. Od té doby jsme je několikrát kontaktovali doporučenými dopisy s dodejkou a vždy se nám vrátili zpět, že na uvedených adresách už nebydlí. Taktéž exekutoři,kteří se u nás informovali na tyto vlastníky neví jejich aktuální adresu. Otázka jest: můžeme tento přeplatek účetně odepsat?

Odpověď:

Z dotazu je zřejmé, že za rok 2010 vznikl několika vlastníkům přeplatek na zálohách na poskytování služeb spojených s užíváním bytu, přeplatek byl splatný v roce 2011. Vlastníci si přeplatek nevyzvedli, bankovní účty, na které by společenství přeplatky poukázalo, nejsou známy.

Nárok na vrácení přeplatku se stejně jako jakékoli jiné majetkové právo promlčuje, přičemž pro majetkový nárok z roku 2011 je nutné použít předchozí právní úpravu, tedy tzv. starý občanský zákoník, zákon č. 40/1964 Sb., a to konkrétně ust. § 101, dle kterého platí, že promlčecí doba je

Nahrávám...
Nahrávám...