dnes je 13.6.2024

Input:

Pohledávky za bývalými členy SVJ

15.3.2021, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Dotaz:

Máme dluhy ve výši cca 300 000 Kč za bývalými členy SVJ. Jsou to dluhy z let 2009–2012, na všechny byly uvaleny exekuce, ale zatím jsme nic neobdrželi, protože u většiny jsme asi osmí v pořadí a dlužník nemá žádný majetek.

Tyto dluhy máme vedeny na samostatné analytice účtu 311 – nedobytné pohledávky a na samostatném účtu 955 – pochybné pohledávky.

Vždy ke konci roku se ptám u právníka, zda došlo k nějaké změně, a když ne, nechávám to zaevidováno na těchto účtech.

Vzhledem k tomu, že tyto pohledávky už asi neuvidíme, minimálně některé určitě, potřebuji vědět, jak s nimi naložit a jak je zaúčtovat. Kdo mi dá rozhodnutí, že tyto pohledávky již neuvidíme – exekutor? A jak s nimi dál zacházet v účetnictví? Jak se jich „zbavit“? Pochybuji, že ostatní vlastníci budou ochotni tyto dluhy zaplatit z FO. A jak mi pomůže, když vystavím mimořádně opravnou položku?

Odpověď:

Vzhledem k tomu, že účetní jednotky vedoucí účetnictví podle vyhlášky č. 504/2002 Sb. nemohou kvůli § 37 této vyhlášce tvořit opravné položky (kromě zákonných, ty však v případě SVJ obecně nepřichází v úvahu), nezbývá mnoho možností, jak danou pochybnou pohledávku evidovat. Jedna z možností je ta, kterou uvádíte (zde však

Nahrávám...
Nahrávám...