dnes je 18.7.2024

Input:

Účtování odměn za provádění úklidu domu

31.3.2020, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Dotaz:

Společenství vlastníků hradí fyzické osobě za úklid prostoru bytového domu měsíční odměnu 2 000 Kč. Tuto odměnu SVJ nikde zvlášť neeviduje, pouze příkazem k úhradě odměnu dotyčnému "zaměstnanci" na základě smlouvy o provádění úklidu vyplatí. Svůj názor výbor opírá o ustanovení § 10 odst. 1 zákona o dani z příjmu, s tím že celkový roční příjem pracovníka vykonávající úklid dosáhne za rok 24 000 Kč (tj. méně než 30 000 Kč) a proto není potřeba tento příjem jakkoliv danit. Jako nový účetní tohoto SVJ si nejsem zcela jistý, zda-li lze takto argumentovat a postupovat.

Odpověď:

Daný postup není správný. Dle předmětného ustanovení § 10 odst. 1 písm. a) ZDP jsou limitně osvobozeny pouze příjmy z příležitostných činností. Vzhledem k tomu, že úklid je prováděn pravidelně (jinak by nebyla odměna vyplácena měsíčně), o příležitostné činnosti nemůže být řeč. Z tohoto důvodu není toto ustanovení použitelné (tj. daný příjem je obecně plně zdanitelný).

Pro správné zdanění tohoto příjmu je nutno zjistit, zda je daný úklid z pohledu ZDP tzv. „závislou činností“ či nikoliv. Zjednodušeně lze v tomto případě zobecnit, že pokud jsou úklidové prostředky a ostatní pomůcky v práci daného uklízeče/uklízečky

Nahrávám...
Nahrávám...