dnes je 21.2.2024

Input:

Zdanění úroků připisovaných na bankovních účtech SVJ

9.3.2022, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Banka či spořitelní a úvěrní družstvo nese plnou zodpovědnost za srážku daně dle § 36 odst. 5 ZDP. SVJ zde není ani vpozici ručitele, takže obecně nemusí mít obavy, že by se na něj správce daně obrátil spříslušnými nároky.

Dotaz:

Obracíme se na Vás s dotazem týkající se zdanění úroků připisovaných na bankovních účtech SVJ. Jedná se o to, že úroky z bankovních účtů a z vkladů SVJ jsou zdaněny konečnou srážkovou daní u zdroje (daň srazí a odvede banka). Bohužel se k nám dostal výpis od jedné nejmenované banky, kde daň z úroku vyčíslena nebyla a na náš dotaz nám banka sdělila, že toto si musí zdanit SVJ samo, oni že toto neprovádějí. Prosím Vás, mohli byste nám napsat, dle jakého zákona musí daň z úroku vkladů srážet bankovní ústav?

Odpověď:

V souladu s ustanovením § 36 odst. 5 ZDP platí, že „Zvláštní sazba daně z příjmů činí 19 % z úrokového příjmu z účtu a vkladu u bank a spořitelních a úvěrních družstev“. Účtem se pak míní produkt na základě uzavřené smlouvy o účtu dle §§ 2662 - 2679 NOZ (úrok pak viz zejména § 2667 NOZ). Vkladem se míní produkt na základě uzavřené smlouvy o jednorázovém vkladu dle §§

Nahrávám...
Nahrávám...